CZECHOSŁOWACKI WILCZAK - WYBÓR PSA

Czy czechosłowacki wilczak jest odpowiednim psem dla Ciebie?

Zanim zdecydujesz się na nabycie psa tej rasy, musisz przemyśleć parę rzeczy. Ostatecznie odpowiedni wybór zwiąże cię z nim długoletnia przyjaźnią. Powinieneś więc wiedzieć, że:
  • czechosłowacki wilczak kocha ruch na swieżym powietrzu, nie jest to więc pies dla ludzi spędzających całe życie przed telewizorem...
  • nie należy oczekiwać od niego podporządkowania się - rasa ta zachowała do dziś swoją niezależność
  • czechosłowacki wilczak potrzebuje towarzystwa
  • podczas linienia należy się przygotować, że nawet w najmniejszych zakątkach naszego mieszkania znajdziemy jego sierść
Jeżeli nawet to nie zniechęci cię do czechosłowackich wilczaków i jesteś przygotowany przez następne 15 (lub więcej) lat spędzać po 3 godziny dziennie na dworze, to jest to odpowiedni pies dla ciebie.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Największa jest chyba opłata za samego psa (od 2000 zł wzwyż). Dodatkowo należy doliczyć koszt wyposażenia, które koniecznie musimy nabyć (smycz, obroża, legowisko, zabawki, środki czystości, itp.) oraz koszty takie jak pokarm, szczepienia, odrobaczanie.

Pies czy suka?

Należy zapomnieć o szeroko rozpowszechnionym poglądzie, że suki są łagodniejsze i łatwiejsze do wychowanie niż psy. Jest to może prawda w przypadku innych psów, ale nie dotyczy czechosłowackich wilczaków. Suki wilczaka są prawie tak samo samodzielne jak psy tej rasy. Należy się także liczyć z tym, iż suki mają raz do roku cieczkę. W tym czasie są one szczególnie atrakcyjne dla psów i należy je mieć pod ciągłą obserwacją, jeżeli chcemy uniknąć niechcianego potomstwa. Nie jest to żaden problem, jeżeli trzymamy sukę w domu. Psy natomiast bardzo gwałtownie dojrzewają. Głównym problemem jest pozwolenie im dorosnąć tak, by nie stały sie zbyt dominujące.

Szczeniak czy dorosły pies?

Wiele faktów przemawia za nabyciem szczeniaka: można wybrać sobie hodowcę, poznać swojego przyszłego towarzysza, można osobiście poznać matkę szczeniaka, czasami także ojca. Hodowca zaś odpowie na wszystkie nurtujace cię pytania. Masz możliwość obserwować jak szczeniak rośnie i wpływać na jego wychowanie. Kiedy zdecydujesz się na zakup szczeniaka oznaczać będzie to, że na początku będziesz musiał poświęcić mu większość swojego czasu (szczególnie w pierwszych 6 miesiącach). Maleństwo, które pojawi się w twoim domu będzie przecież jak niezapisana karta - cała odpowiedzialność za jego wychowanie spocznie na twoich barkach.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy do domu weźmiesz dorosłego już psa. Ma on za sobą pewne (także negatywne) doświadczenia. Potrzebuje (szczególnie na początku) dużo uwagi i cierpliwości. Jeżeli jesteś początkującym właścicielem psów, może się zdażyć, że wychowanie dorosłego psa przekracza twoje możliwości. Kiedy jednak swoje pierwsze doświadczenia z psami masz już za sobą i nie masz ochoty "walczyć" z ciekawskim szczeniakiem, to dorosły czechosłowacki wilczak jest dla ciebie dobrą alternatywą.

Kupno psa

Po tym jak już nie będziesz miał żadnych watpliwości, możesz rozpocząć poszukiwanie. Jeśli zdecydowałeś się na dorosłego psa, najszybciej otrzymasz interesujące cię informacje od Klubu Hodowców Czechosłowackich Wilczaków. Czasami zdarza się, że hodowcy odbierają swoje zwierzęta, które sprzedali jako szczeniaki, gdy te w wyniku wypadku zostały bez właścicieli.

Jeżeli interesują cię szczeniaki, ważne wtedy jest znalezienie odpowiedniego hodowcy. Najlepiej poprosić o pomoc Klub Hodowców Czechosłowackich Wilczaków. Gdy otrzymasz w ten sposób adresy hodowli, możesz być pewien, że są tam przestrzegane zasady "dobrej hodowli". Szczenięta są zaszczepione, odrobaczone i posiadają tatuaż. Mamy też pewność, że zostały one (zarówno miot jak i cała hodowla) sprawdzone przez inspektora Klubu. Szczenięta od takich hodowców otrzymają międzynarodowe rodowody, uznawane przez F.C.I.HISTORIA RASY WILCZAK
WILCZAK - WZORZEC
CHARAKTERYSTYKA
WYBÓR PSA
PIELĘGNACJA PSA
RODOWODY
DYPLOMY I OSIĄGNIĘCIA
GALERIA ZDJĘĆ
WYSTAWY
MIOTY
AKTUALNOŚCI
O NAS
KONTAKT
ZAPOWIEDZI MIOTÓW
KSIĘGA GOŚCI
TĘCZOWY MOST
WILCZAK - LINKI