CZECHOSŁOWACKI WILCZAK - PIELĘGNACJA PSA

Czechosłowacki wilczak nie jest psem dla każdego. Bardzo nie lubi zostawać sam w domu (należy zwracać uwagę na jego stadność odziedziczoną po wilkach).

Dość łatwo daje się je nauczyć żyć z domowymi zwierzętami i ludźmi. Jednak zetknięcie się z obcymi może być niemiłym przeżyciem do czasu kiedy wilczak nie zostanie odpowiednio wytrenowany. Postępowanie tej rasy jest uwarunkowane genetycznie i można to wykorzystać w ich treningu. Odpowiednia motywacja (na przykład kawałki kiełbasy lub smaczne psie ciasteczka) jest niezbędna by zwrócić na siebie uwagę szczeniaków i psów. Karanie nie odnosi żadnego efektu.

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w typowym treningu na posłuszeństwo wilczaków jest długie ćwiczenie detali. Wiele psów akceptuje długie, nudne lekcje by zadowolić swoich właścicieli, jednak czechosłowacki wilczak szybko się nudzi i traci zainteresowanie. Wszystkie detale w nowoczesnym treningu powodują, że osiągnięcie zadowalających wyników w przypadku czechosłowackiego wilczaka zabiera więcej czasu niż przy tradycyjnie wyspecjalizowanej rasie psów.

Czechosłowacki wilczak jest rasą użytkową i musi pracować jeśli chcemy by nie sprawiał trudności. Dlatego też większość pierwszych czechosłowackich wilczaków pracowała dla wojska. W Danii są one używane w straży granicznej lub trenowane jako psy policyjne. Głównym problemem w treningu jest ich brak ochoty do szczekania. Szczekanie w długich i stałych seriach jak u normalnych psów jest zbyt odległe wilczej naturze (psy te nigdy nie szczekają, czasem stosują tzw. "airbarking" np. przed planowaną ucieczką). Czechosłowacki wilczak próbuje często zwrócić uwagę własciciela w inny sposób (np. poprzez wycie).

Nowy pies przybywa do domu

Jeżeli zdecydowałeś się na szczeniaka, to musisz odpowiednio przygotować dom na jego przybycie. Wszystkie przedmioty, które mogłyby mu wyrządzić krzywdę oraz trujące rośliny należy usunąć z zasięgu jego łap i zębów. Naturalnie ma sens także usunięcie (na kilka pierwszych tygodni) wszystkich drogocennych rzeczy: wazonów, dywanów itd. Dodatkowo należy się także zaopatrzyć w odpowiednie przedmioty, takie jak:
  • miska na wode i na pokarm
  • zapas jedzenia
  • smycz i obroża
  • legowisko (np. specjalne dla psów)
  • szczotkę
Musisz sobie wyobrazić jak obco czuje się szczeniak w nowym otoczeniu. Z tego powodu powinno być to dla ciebie oczywiste, że będzie on zawsze w twoim pobliżu (także w nocy). Do czasu kiedy się nie przyzwyczai powinien spać z tobą - nie jest to "rozpuszczanie", a bardzo pomaga w nabieraniu zaufania.

Także w przypadku nabycia dorosłego psa należy się pogodzić z faktem, ze będziesz musiał mu poświęcać dużo czasu. Możliwe, że na początku zapomni on o "dobrych manierach". Wtedy może pomóc tylko pełne miłości, ale stanowcze wychowanie. Przede wszystkim chcemy przecież osiągnąć, by pies nabrał do nas zaufania.

Pies i dziecko

Czechosłowackie wilczaki zachowują się przyjacielsko w stosunku do dzieci, pod warunkiem, że przestrzegają one pewnych zasad: nie drażnią psa, nie denerwują. Dzeci u czechosłowackich wilczaków mają tą samą pozycję co szczeniaki, z tego powodu mogą robić rzeczy, które nie będą tolerowane u dorosłych. Nie należy jednak oczekiwać, że pies wykaże respekt w stosunku do dziecka - będzie on traktował je jak członka stada i nie zareaguje na jego komendy.

Czechosłowacki wilczak i inne domowe zwierzęta

Chęć do polowania u czechosłowackiego wilczaka powoduje, że musimy liczyć się z pewnymi kłopotami, jeżeli mieszkają z nami inne zwierzęta. Te szybko poruszające się będą one traktowane jak zwierzyna łowna. Szczególnie na spacerach należy uważać na zamiłowanie wilczaków do polowań (w tym przypadku ujawnia się wilczy charakter czechosłowackiego wilczaka). Szanse na pokojowe rozwiązanie problemu są tym większe im młodszy jest pies (nie są rzadkością czechosłowackie wilczaki żyjące w przyjaźni z kotami).

Rozwój

Szczenięta rodzą się po 63-dniowej ciąży. Po około 10-12 dniach otwierają oczy. Do wieku około 6 miesiecy przechodzą zmianę zębów (z mlecznych na stałe), która może być dla psa dosyć bolesna. Kości nie nadają się wtedy do zaspokajania chęci do gryzienia - są one zbyt twarde dla rozwijającego się uzębienia.

Psy dorastają w wieku około 9-12 miesięcy. Psychiczny rozwój przebiega w paru fazach. Pies musi się tak szybko jak możliwe nauczyć, kto jest przewodnikiem stada i jakie miejsce on sam zajmuje. W wieku ok. 15-24 miesięcy z młodego psa wyrasta pewny siebie, dorosły czechosłowacki wilczak.

Żywienie

Pies domowy, tak samo jak wilk, nie jest typowym mięsożercą. Jego dziko żyjący bracia żywią się oczywiście upolowaną zwierzyną, którą zjadają w całości. Jednak w skład ich jadłospisu wchodzą także jagody, trawy, korzonki oraz zioła. Potrzebną energię zapewniają im: białko, tłuszcz i węglowodany. Do tego pokarm musi zawierać minerały, elementy śladowe, witaminy, kwasy tłuszczowe i błonnik.

Psa można karmić własnoręcznie przygotowanym jedzeniem lub kupić gotową karmę (suchą lub w puszkach). Jeżeli masz mało wolnego czasu, to najlepszym rozwiązaniem będzie sucha karma, która zawiera wszystkie niezbędne składniki. Z różnorodnych karm oferowanych na rynku najlepiej jest wybrać wysokowartościową karmę dobrej jakości, odpowiednio dopasowaną do aktywności naszego psa. Należy pamiętać o zapewnieniu psu wystarczającej ilości wody do picia. W przeciwnym razie może się to skończyć chorobą nerek.

Zdrowie

Kiedy do waszego domu trafi szczeniak, bedzie on na pewno zaszczepiony przeciwko: nosówce, Hepatitis, Leptospirozie oraz Parvovirozie. Hodowca przekaże wam książeczkę szczepień i wytłumaczy jak należy dalej postępować. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest niezbędne do uczestniczenia w wystawach i podróżach zagranicznych.HISTORIA RASY WILCZAK
WILCZAK - WZORZEC
CHARAKTERYSTYKA
WYBÓR PSA
PIELĘGNACJA PSA
RODOWODY
DYPLOMY I OSIĄGNIĘCIA
GALERIA ZDJĘĆ
WYSTAWY
MIOTY
AKTUALNOŚCI
O NAS
KONTAKT
ZAPOWIEDZI MIOTÓW
KSIĘGA GOŚCI
TĘCZOWY MOST
WILCZAK - LINKI