CZECHOSŁOWACKI WILCZAK - CHARAKTERYSTYKA

Ogólne informacje

Doświadczenie z czechosłowackim wilczakiem potwierdza harmonię cech odziedziczonych po psie i wilku: posłuszeństwo, samodzielność, czujność. Cechy te charakteryzują czechosłowackiego wilczaka, czyniąc z niego wyśmienitego obrońcę właściciela i terytorium. Wytrzymałość tych psów jest niesamowita i przewyższa on w tym wypadku większość ras o 100%. Przykład: towarzysz rowerzysty może przebiec bez problemu 100 km, regenerując przy tym siły o 50% szybciej niż np. owczarek niemiecki, który przebiegł trasę o połowę krótszą.

Czechosłowacki wilczak sprawdził się też jako ratownik górski i lawinowy. Jest on niesłychanie odporny na pogodę, wytrzymały, silny, posiada wspaniałą zdolność orientacji, łatwo się uczy i szybko reaguje. Jego wrodzone zalety powodują, ze można wykorzystywać go w sporcie: w agility i wyścigach zaprzęgów. A ponieważ coraz więcej hodowców czechosłowacki wilczak interesuje się tego typu sportem, przewiduje się wzrost zainteresowania psami tej rasy. Większość wilczaków nie szczeka, czasem tylko wyje (może być to problemem przy szkoleniu na psa obronnego - trzeba bardzo się starać, by pies wykonał polecenie 'daj głos'). Kolejną odziedziczoną po wilku cechą jest fakt, że suki mają cieczkę jedynie raz w roku (zwykle od późnej jesieni do wiosny). Przy dobrym żywieniu może się zdarzyć, że suki będą miały cieczkę dwa razy do roku.

Więzy łączace czechosłowacki wilczak z właścicielem mają charakter bardziej partnerski niż oparty na oddaniu. Z tego powodu zaleca się rozpocząć tresurę szczeniaka juz od ósmego tygodnia. Pozwala to nowemu właścicielowi mieć wpływ na rozwój psa. Psychiczną dojrzałość czechosłowacki wilczak osiąga w wieku dwóch do trzech lat. Jego niechęć do podporządkowywania się wymaga na początku wiele cierpliwości, która przekłąda się na bardzo dobry stosunkiem pomiędzy psem i właścicielem, a przy tym dobrymi wynikami w pracy i tresurze.

Nie poleca się pozwalać młodym psom dorastać w psiej budzie lub na podwórku. Jeżeli tak się stanie, ich więź z innymi psami będzie silniejsza niż z ludźmi i rozwinie się u nich typowy dla wilków strach przed obcymi. Strach ten nie ma nic wspólnego z nieufnością opisywaną w standardzie tej rasy. Nięzbędne jest przebywanie w urozmaiconym otoczeniu i uczenie młodych psów, że są bezpieczne, bez względu na to, gdzie idą ze swoimi alfami. Szczególnie ważne jest zabieranie ich wszędzie, gdziekolwiek się idzie np. do autobusu, pociągu, windy i innych "niebezpiecznych" miejsc. Jeżeli się nie nauczą, kiedy są młode, poźniej mogą być strachliwe.

Wygląd zewnętrzny

Czechosłowacki wilczak jest dużym psem pracującym. Jest szybki, elegancki i lekki w ruchach. Proporcje i budowa odzwierciedlają zawartą w nim siłę, szybkość i wytrzymałość.

Charakter i temperament

Nie należy wymagać, by czechosłowacki wilczak był nam ślepo posłuszny, ponieważ brakuje mu, tak charakterystycznej dla innych ras, chęci podporządkowania się. W rodzinie pies sam wyszukuje sobie właściciela. Nie znaczy to, że jest to pies "jednego pana". Traktuje on bowiem ludzką rodzinę jak swoje stado. Jaką pozycje on w nim zajmie powinno jednak zależeć od ludzi. Pies potrzebuje wiele ruchu. Jeżeli jego potrzeby będą zaspokojone, będzie on dla nas miłym i wesołym przyjacielem. Chętnie będzie nam towarzyszył na naszych wycieczkach: pieszych, rowerowych i narciarskich. Jeżeli jednak nie poświęcimy mu należytej uwagi mogą mu przyjść do głowy głupie pomysły. Może się zdażyć, że postawi nasz dom na głowie. Każdy, kto zdecyduje się na nabycie takiego psa, musi się liczyć z tym, iż w przyszłości przyjdzie mu spacerować z pieskiem parę godzin dziennie, bez względu na pogodę.HISTORIA RASY WILCZAK
WILCZAK - WZORZEC
CHARAKTERYSTYKA
WYBÓR PSA
PIELĘGNACJA PSA
RODOWODY
DYPLOMY I OSIĄGNIĘCIA
GALERIA ZDJĘĆ
WYSTAWY
MIOTY
AKTUALNOŚCI
O NAS
KONTAKT
ZAPOWIEDZI MIOTÓW
KSIĘGA GOŚCI
TĘCZOWY MOST
WILCZAK - LINKI